Producenci
Ukulele czy gitara dla dziecka?

Ukulele czy gitara dla dziecka?

Gitara jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych instrumentów. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że samo słowo gitara określa kilka rodzajów tego instrumentu, takich jak gitara klasyczna, akustyczna i elektryczna. Wszystkie różnią się od siebie brzmieniem i konstrukcją i nie każda nadaje się na pierwszy instrument do nauki.

Bardzo podobne do gitary jest również ukulele, które także jest instrumentem strunowym. Niektórzy początkujący muzycy uważają, że skoro ukulele jest wyposażone w cztery struny, a nie sześć jak w przypadku wspomnianych wcześniej gitar, gra się na nim znacznie łatwiej, ale nic bardziej mylnego. To, jaki instrument powinniśmy wybrać dla dziecka na początku jego muzycznej przygody powinno zależeć przede wszystkim od jego upodobań brzmieniowych.

Czym zatem różni się gitara od ukulele i który instrument wybrać?

Zalety gitary

Jak zostało zaznaczone wcześniej, do wyboru mamy gitarę klasyczną, akustyczną i elektryczną. Nie można zapominać oczywiście o gitarze basowej, ale w tym przypadku porównamy instrumenty wyposażone w sześć strun, na których każdy akord łapie się w ten sam sposób.

Gitara klasyczna jest bardzo chętnie wybierana na początek ze względu na fakt, że posiada struny wykonane z nylonu, które stosunkowo łatwo dociska się do podstrunnicy. Charakteryzuje się ona bardzo ciepłym i przyjemnym brzmieniem, jest dosyć lekka i nie wymaga dodatkowego nagłośnienia, dzięki czemu na zakup instrumentu nie trzeba przeznaczać dużego budżetu. Jej gryf łączy się z pudłem na wysokości dwunastego progu.

Gitara akustyczna jest wyposażona w metalowe struny, które charakteryzują się jasnym, donośnym i głębokim brzmieniem. Jej gryf łączy się z pudłem na wysokości piętnastego progu, więc dostęp do wyższych dźwięków jest ułatwiony. Popularny „akustyk” jest donośny i również nie wymaga dodatkowego nagłośnienia.

Gitara elektryczna z kolei także posiada struny wykonane z metalu, ale łatwo dociska się je do podstrunnicy. Jej brzmienie w dużym stopniu zależy od tego, jaki wybierzemy wzmacniacz gitarowy. To z kolei wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale czyni gitarę elektryczną jednocześnie jednym z najbardziej uniwersalnych instrumentów muzycznych.

Zalety ukulele

Ukulele swoim wyglądem przypomina niewielką gitarę. Posiada ono cztery nylonowe struny, a brzmienie zależy w głównej mierze od wielkości instrumentu. Najmniejszym z popularnych rodzajów jest ukulele sopranowe. Następnie mamy ukulele koncertowe i tenorowe. Im większy instrument, tym cieplejsze, głośniejsze i niższe brzmienie można osiągnąć. Ukulele jest stosunkowo niedrogim instrumentem, który można zabrać ze sobą na wycieczkę. Z tego powodu jest chętnie kupowane jako instrument dla dziecka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl