Producenci
Świat muzyki i instrumentów

Świat muzyki i instrumentów  

Muzyka ma ogromny wpływ na rozwój dziecka, dlatego ważne jest by dziecko już od najmłodszych lat miało z nią kontakt. Dzięki kontaktowi z muzyką w dziecku wykształcają się odpowiednie umiejętności i zdolności takie jak poczucie rytmu, muzykalność jak również wrażliwość na piękno otaczającego go świata. Takim podstawowym zmysłem umożliwiającym nam odbiór poszczególnych dźwięków z otoczenia jest oczywiście nasz słuch. Warto by już od najmłodszych lat był odpowiednio u dziecka kształtowany. 

Jakie mamy instrumenty?          

Świat instrumentów obejmuje wiele różnych poszczególnych grup, a te z kolei możemy podzielić na jeszcze mniejsze podgrupy. Zapoznając małe dziecko z danym instrumentem warto też od razu wyjaśnić mu, że jest wiele różnych instrumentów muzycznych o różnej budowie i o różnym brzmieniu a ten, który jest przez nie trzymany w rękach należy do grupy np.: instrumentów strunowych czy perkusyjnych. 

Grupy instrumentów muzycznych

Jeżeli chodzi o podział instrumentów muzycznych na grupy to możemy zastosować tu różne kryteria ze względu np.: na budowę czy sposób wydobycia dźwięku. Jednak najczęstszym podstawowy podziałem jaki możemy zastosować to podział na instrumenty strunowe, dęte i perkusyjne. Każdą z tych poszczególnych grup możemy sobie podzielić dodatkowo na poszczególne podgrupy. I tak np.: instrumenty strunowe możemy podzielić na smyczkowe, szarpane i uderzane. 

Instrumenty smyczkowe to skrzypce, altówka, wiolonczela i kontrabas. Do instrumentów szarpanych zaliczymy harfę, gitarę, lutnię jak również możemy tu również zaliczyć kontrabas, który często np.: w muzyce jazzowej występuje jako instrument strunowy szarpany, bo gramy na nim nie smyczkiem a palcami szarpiąc strunę. Mamy również instrumenty strunowe uderzane a do nich należą m.in. znany fortepian czy pianino, gdzie specjalny mechanizm młoteczkowy po naciśnięciu klawisza uderza w strunę, która wytwarza określony dźwięk. Tak więc na instrumentach strunowych możemy grać zarówno smyczkiem jak i bezpośrednio palcami lub za pośrednictwem naciskanych klawiszy.

Instrumenty dęte możemy podzielić na dwie podstawowe podgrupy: dęte drewniane i dęte blaszane, a o podziale tym decyduje ustnik jaki jest wykorzystywany. Ważnym elementem instrumentu dętego jest stroik. W instrumentach dętych blaszanych rolę stroika spełniają odpowiednio napięte wargi grającego oparte o ustnik. W instrumentach dętych drewnianych stroik wykonany jest z drewna lub tworzywa sztucznego. Do instrumentów dętych blaszanych zaliczamy m.in. trąbkę, puzon, tubę, waltornię. Do instrumentów dętych drewnianych: flet, klarnet, fagot, saksofon, który jest młodszym kuzynem klarnetu. Oczywiście poszczególne instrumenty mają też swoje rodzaje np.: wśród saksofonów mamy m.in. sopranowy, altowy, tenorowy, barytonowy. W grze na instrumentach dętych jednym z najważniejszych elementów jest zadęcie. 

Instrumenty perkusyjne to jedna z najliczniejszych grup instrumentów. Tutaj też można zastosować różny podział kryteriów np.: na instrumenty o określonej wysokości brzmienia i takie które nie mają swojej określonej wysokości. Do tych pierwszych należą m.in. dzwonki, wibrafon, ksylofon, dzwony rurowe, dzwony, kotły. Do tych drugich zaliczymy m.in. tamburyn, kastaniety, marakasy czy talerze. Z tą drugą grupą jest trochę sprawa dyskusyjna, bo np.: tom-tomy perkusyjne, które też często są zaliczane do tej grupy, stroi się do wysokości danego dźwięku, więc tak naprawdę wszelkiego rodzaju bębenki posiadające membranę możemy też śmiało zaliczyć do grupy instrumentów o określonej wysokości. Wśród podziału instrumentów perkusyjnych można też zastosować kryteria podziału na instrumenty krótko brzmiące np.: werbel jak i długo brzmiące np.: dzwonki. Na instrumentach perkusyjnych gramy najczęściej pałkami lub za pomocą dłoni.

Podsumowanie      

To jest oczywiście tylko podstawy podział, który został powyżej przedstawiony. Ważne jest by dziecko, które rozpoczyna swoją przygodę muzyczną miało od samego początku świadomość do jakiej grupy dany instrument należy. Dzieci w wieku przedszkolnym najczęściej mają do czynienia z grupą instrumentów perkusyjnych. Są to przede wszystkim różnego rodzaju przeszkadzajki perkusyjne, marakasy, kastaniety, tamburyn czy bębenki. Natomiast do bardziej melodycznych instrumentów z jakimi dziecko ma kontakt należą dzwonki, czyli popularne cymbałki, które też możemy podzielić na diatoniczne i chromatyczne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl