Producenci
Keyboard - pierwszy instrument

Keyboard pierwszym instrumentem 

Instrumenty klawiszowe typu pianino czy keyboard należą do tych najpopularniejszy i najczęściej wybieranych do nauki dla dzieci. Jeżeli chodzi o pianino zwłaszcza te tradycyjne, to niestety nie każdy może sobie na nie pozwolić. Przede wszystkim na drodze do kupna pojawiają się dwie podstawowe przeszkody, które często stają się przyczyną rezygnacji z naszych muzycznych planów. Pierwsza z nich to warunki lokalowo-mieszkaniowe. Pianino akustyczne jest dużym i ciężkim instrumentem wymagającym przeznaczenia odpowiedniej powierzchni. Niestety nie każdy ma duże pokoje i nie każdy jest w stanie wygospodarować miejsce na taki instrument. Po drugie koszt zakupu nowego pianina akustycznego jest dość wysoki. Nawet takie najtańsze nowe budżetowe pianino akustyczne będzie kosztować nas ok. 10 tysięcy złotych. Gabaryt instrumentu i jego cena sprawiają, że niełatwo jest nam podjąć pozytywną decyzję o zakupie takiego instrumentu. Jest jednak rozwiązanie, które nie wymaga od nas ani zbyt szczegółowych warunków lokalowych, ani tym bardziej zbyt grubego portfela. Nie musimy na początku naszej przygody z muzyką wydawać od razu grubych tysięcy złotych. Oczywiście jeżeli nasze nowe hobby muzyczne przeistoczy się w prawdziwą pasję muzyczną, to z czasem warto będzie pomyśleć o pianinie, ale nasze pierwsze kroki możemy zacząć stawiać już na keyboardzie. Keyboard jest instrumentem przede wszystkim mniejszym gabarytowo a te budżetowe modele edukacyjne dla początkujących kosztują zdecydowanie mniej niż nawet najtańsze pianino.

Dlaczego keyboard jest rozsądnym wyborem?

Oprócz tych zalet keyboardu względem pianina akustycznego, które powyżej żeśmy poruszyli, czyli przystępna cena i nieduże gabaryty jest jeszcze jeden bardzo istotny aspekt. W przypadku, gdyby nasz zapał muzyczny nagle ostygł i gdybyśmy doszli do wniosku, że klawisze to jednak nie nasza bajka, to zawsze taki nieduży i niedrogi instrument jest łatwiej sprzedać niż w przypadku dużego i drogiego pianina. Nawet jeżeli odsprzedamy taki keyboard dużo taniej niż go kupiliśmy, to i tak ta strata nie będzie tak dotkliwa, jak szukanie nabywcy na duży i drogi instrument. Oczywiście kupując keyboard zakładamy, że będziemy na nim grać. Niemniej jednak, jeżeli kogoś dręczą jakieś obawy związane z tą kwestią, to niepotrzebnie. Na niedrogie budżetowe instrumenty zawsze jest zapotrzebowanie i zawsze znajdziemy zainteresowanego.

Zalety gry na keyboardzie

Przede wszystkim keyboard jako instrument cyfrowy nie wymaga strojenia. Z racji tego, że jest instrumentem cyfrowym oferuje nam wiele możliwości. Do takich podstawowych udogodnień instrumentów cyfrowych należy między innymi to, że podczas grania możemy ustawić natężenie głośności wedle potrzeby i okoliczności. Możemy również grać lub ćwiczyć na słuchawkach, tak więc jesteśmy wstanie całkowicie się odizolować od otoczenie. Jest to szczególnie przydatne wtedy, gdy chcemy w spokoju poćwiczyć i jednocześnie nie chcemy przeszkadzać osobom postronnym. Keyboard na swoim pokładzie ma zazwyczaj do dyspozycji dwa banki: bank brzmień i bank stylów. Dzięki temu mamy możliwość grać używając różnorodnych brzmień z towarzyszeniem automatycznego akompaniamentu. Na keyboardzie oprócz gry możemy również tworzyć własne utwory i style muzyczne. Często również mamy oprogramowanie edukacyjne, które wspomaga nam samodzielną naukę.

Rodzaje keyboardów

Keyboardy możemy podzielić sobie na trzy podstawowe grupy: keyboardy edukacyjne, keyboardu półprofesjonalne, keyboardy profesjonalne. Te ostatnie są oczywiście najbardziej rozbudowane technologicznie i posiadają najwyższej klasy moduły brzmieniowe. Nazywamy je również aranżerami lub stacjami aranżacyjnymi. Możemy na nich nie tylko grać na żywo z wykorzystaniem wysokiej jakości brzmień, ale również możemy tworzyć własne wielogłosowe partytury muzyczne i je odtwarzać. Keyboardy półprofesjonalne to również bardzo zaawansowane instrumenty cyfrowe posiadają również wiele rozbudowanych funkcji. Oczywiście w stosunku do tej najwyższej półki keyboardów profesjonalnych, są one w jakimś stopniu ograniczone, niemniej są wstanie poradzić sobie z bardzo poważnymi projektami muzycznymi. Brzmieniowo keyboardy te również bardzo dobrze zawodowo wypadają. I grupa keyboardów edukacyjnych przeznaczonych dla początkujących. Ich brzmienie nie jest tak doskonałe jak ma to miejsce w dwóch tych wyższej klasy keyboardach. Nie mają również tak rozbudowanych możliwości, ale za to cenowo są naprawdę dostępne dla każdego chcącego rozpocząć naukę.

Podsumowanie

Jeżeli nie chcemy na samym początku inwestować zbyt dużych funduszy w instrument, to keyboard edukacyjny jest najlepszą opcją. Wybierając instrument z tej grupy warto dość uważnie przysłuchać się jakości brzmiących próbek oraz zapoznać się z możliwościami jakie dany model oferuje. Obecnie wielu producentów już nawet w tych budżetowych keyboardach montuje funkcje, które kiedyś dostępne były tylko w aranżerach z wyższej półki. Zatem warto przed dokonaniem zakupu dokładnie zapoznać się ze specyfikacją wybranego modelu i porównać go na przykład z innym modelem konkurencyjnego producenta oferującego instrument w podobnej cenie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl