Producenci
Gwiezdne zabawy z Bum Bum Rurkami®
Gwiezdne zabawy z Bum Bum Rurkami®

Każdy kto weźmie do ręki Bum Bum Rurki od razu zauważy, że każda z nich ma naklejkę z literą oznaczającą dźwięk oraz jej nazwą solmizacyjną. Na dodatek bez większych trudności możemy zagrać melodię ze śpiewnika Znane Piosenki, bo tam każda nuta ma konkretny kolor.

Pytanie co dalej? Czy jesteśmy skazani tylko na granie melodii? A jak ktoś nie radzi sobie z równym graniem to powinien zrezygnować z zabawy Bum Bum Rurkami czy nie?

Rurki, pomimo swoich żywych kolorów, nie nadają się do eksponowania nad kominkiem tak wdzięcznie jak zabytkowe gitary czy skrzypce.  Jednak w przeciwieństwie do nich możemy je wykorzystać do niezliczonej ilości zabaw. Tak naprawdę to właśnie zabawy najszybciej rozwijają dzieci, dla których jest to naturalne środowisko przyswajania informacji o świecie.

Każdy z nas pamięta choćby kilka zabaw z dzieciństwa, a większość z nich można zaproponować w nowoczesnej Bum Bum Wersji :D

Jak przerabiać gry, by dało się używać w nich Bum Bum Rurki? Na pewno musimy przestać myśleć o tym, że na rurkach tylko się gra! Można np. wymachiwać w tańcu, zamieniać wyobraźnią w inne przedmioty lub rekwizyty, które posłużą do odgrywania ról teatralnych, tworzyć budowle, oglądać przez nie świat oraz modulować głos wydając różne odgłosy. Dzieci czują się odpowiedzialne za „swoją” rurkę i bardzo chętnie zamieniają ją w konkretny przedmiot. Najchętniej staje się ona… bronią!

Kiedy na topie jest saga Star Wars, każda rurka może zostać mieczem świetlnym. Wszystkie zabawy, w których rurka staje się „bronią” budzą duże zainteresowanie i zaangażowanie wśród chłopców ale i dziewczęta  chętnie podejmują inicjatywę.

Najważniejsze żeby z góry określić zasady zabawy.
Np. Jeżeli będzie to walka piratów, którzy spotkali się na otwartym morzu i właśnie następuje abordaż, zasadą może być uderzanie w parach raz z lewej raz z prawej strony. W ten sposób „porządkujemy” zachowanie uczestników. Jeżeli uderzenia będą w rytm lecącej muzyki dostaniemy bardzo harmonijny obraz walki.

Kolejną zasadą może być odnalezienie partnera na komendę prowadzącego, z którym będziemy walczyć. To może być osoba, która posiada ten sam kolor rurki lub „rurkę przeciwną”.

Pojęcie rurki przeciwnej może się przydać jeszcze w innych zabawach dlatego dobrze jest nauczyć dzieci tego pojęcia. Rurką przeciwną dla długiej czerwonej będzie krótka czerwona. Dla Pomarańczowej – różowa, dla Żółtej – fioletowa, dla limonkowej – ciemna zielona. Można to wyjaśnić tak: długa z krótka tworzą parę. Tak zaproponowane pary mają porównywalne długości. Bardzo dobrze współbrzmiącymi parami będą C i E, D i F, G i B, A i C’.

Uderzenia też mogą się od siebie różnić a tym samym wyrabiać nowe umiejętności u dzieci.

1. Trzymając rurkę pod naklejką uderzamy jak mieczem – raz z jednej raz z drugiej strony. Nie zapominajmy, że można uderzać nad głową, na środku oraz na wysokości kolan. 
Ponad głowami uderzają „górale”, „rycerze” na wprost a „hokeiści” na dole.

2. Trzymając na końcach rurkę uderzamy w płaszczyźnie pionowej lub poziomej tworząc krzyż. Możemy nazwać to uderzenie – zderzeniem.
Oczywiście każdy w parze wybiera inną płaszczyznę.

3. Uderzenia jednostronne wymagają zmiany uderzającego.
Kiedy jedna osoba trzyma poziomo rurkę po obu stronach druga uderza „mieczem” pionowo w środek wystukując konkretny rytm.
Urozmaiceniem takiego uderzania może być zatykanie rurki poziomej.
Wtedy będziemy słyszeć dźwięk rurki uderzającej. Natomiast przy otwartej usłyszymy dwa dźwięki na raz (harmonię).

4. Najmniej przyjemne dźwiękowo jest uderzenie po długości rurka o rurkę.
Jednak jest to doskonałe rozwiązanie na zabawę na otwartej przestrzeni kiedy nie ma odbić dźwięku od ścian a delikatne uderzenia mogą być słabo słyszalne. Wtedy to rozwiązanie nabiera mocy…

Każdy z tych wariantów można wzbogacić o wymianę rurki z partnerem.
Niekiedy zmienia się wiele, bo stajemy się posiadaczami innego koloru rurki innym razem dochodzi tylko dodatkowa frajda z zamiany tuby.

Bum Bum Rurki + wyobraźnia potrafią być mieszanką wybuchową ale do przeżycia zarówno dla uczniów jak i nauczyciela. Wystarczy ustalić powyższe zasady. Mocy przybywaj!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl